تبلیغات
تبلیغات پال سل - انواع معافیت‌های سربازی و شرایط اخذ آن تشریح شد
حراج واقعی
تاریخ : چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 | 02:33 ب.ظ | نویسنده : آرام باران

http://media.farsnews.com/Media/8406/Images/jpg/A0127/A0127592.jpg
مدیر مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح آخرین وضعیت انواع معافیت‌های سربازی و چگونگی دریافت هر یك از آنها را تشریح كرد. سردار موسی كمالی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی فارس مدت خدمت سربازی را در كشور 30 سال عنوان كرد و گفت: مدت خدمت سربازی در كشور 30 سال است كه این مدت به 4 دوره ضرورت، احتیاط، ذخیره اول و ذخیره دوم تقسیم می‌شود كه در دوره ضرورت كلیه افراد ذكور كه وارد سن 19 سالگی می‌شوند در شمول قانون وظیفه عمومی قرار گرفته‌ و مشمول می‌شوند كه این افراد باید تكلیف نظام وظیفه خود را روشن كنند.
وی با بیان اینكه مدت دوره خدمت ضرورت طبق قانون 24 ماه است تصریح كرد:هم‌اكنون این مدت بین 17 تا 20 ماه است كه در مناطق عملیاتی 17 ماه، مناطق مرزی 18 ماه، مناطق محروم 19 ماه و سایر مناطق 20 ماه است.
سردار كمالی ادامه داد: خدمت بسیجیانی كه در گردان‌های عاشورا و پایگاههای مقاومت سازماندهی شده‌اند بین 45 تا 3 ماه و حداكثر 6 ماه از این مدت كم می‌شود و لذا این دسته از بسیجیان به طور متناوب از 11 ماه تا 13 ماه خدمت كنند.

*چگونگی ادامه تحصیل كسانی كه به سن مشمولیت می‌رسند
----------------------------------------------------------------------
مدیر امور مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح در خصوص چگونگی ادامه تحصیل افرادی كه به سن مشمولیت می‌رسند گفت: اگر این افراد دانش‌آموز باشند مطابق قانون می‌توانند تا سن 24 سالگی ادامه تحصیل بدهند ولی اگر در این مدت موفق به فارغ‌التحصیلی نشده و یا در بین تحصیل وقفه‌ای به وجود بیاید فرد فوق مشمول بوده و باید به سربازی برود.
وی در خصوص چگونگی ادامه تحصیل افراد دانشجو گفت: افراد دانشجو در مقطع فوق دیپلم مجازند 3 سال تحصیل كنند كه این مدت برای كارشناسی پیوسته حداكثر 6 سال، ناپیوسته 3 سال و كارشناسی ارشد و دكترا 8 سال است و طی این مدت فرد می‌‌تواند با استفاده از معافیت موقت به تحصیل ادامه داده و بعد از فارغ‌التحصیل شدن به خدمت برود.

* معافیت‌های افراد بیمار و چگونگی دریافت آن
---------------------------------------------------
مدیر مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح در خصوص معافیت‌های پزشكی و چگونگی اخذ آن گفت: گاهی فرد مشمول به دلیل بیماری امكان خدمت را ندارد كه در این خصوص وی با مراجعه به سازمان وظیفه عمومی معافیت موقت پزشكی تا حداكثر 1 سال دریافت می‌كند و در پایان سال به وضع فرد رسیدگی شده و اگر بیماری‌همچنان ادامه داشته باشد حداكثر یكسال تمدید می شود و در پایان سال دوم به وی معافیت دائم داده می‌شود.
وی گفت: افرادی هم هستند كه از سلامت كامل برخوردار نبوده ولی بیماری آنها در حد معافیت نبوده این افراد هم می‌‌توانند مراجعه كرده و چنانچه بیماری آنها تایید شود به عنوان معاف از رزم شناخته شده و در كارهای خدمات رزمی و یا پشتیبانی خدمات رزمی بكارگیری می‌شوند.
مدیر مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح با اشاره به افرادی كه به دلیل بیماری به هیچ عنوان قادر به خدمت نیستند، گفت: این افراد هم در صورت تائید بیماری مطابق قانون از معافیت دائم برخوردار می‌شوند كه بیماری آنها را هم قانون مشخص كرده است.
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینكه در مورد اخذ معافیت چه نوع بیماری در قانون مورد اشاره قرار گرفته است گفت: بیماریهای غدد، پوست، مغز و اعصاب، روان پزشكی، ریه، استخوان، دستگاه گوارش، خون، دهان و دندان، چشم‌، گوش، قلب و بیماریهای عفونی از جمله بیماریهایی است كه فرد در صورت تایید پزشكی از انجام خدمت ضرورت معاف می شود.

* معافیت‌های تعهد به خدمت
--------------------------------
مدیر مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح در خصوص چگونگی معافیت افرادی كه متعهد به خدمت در سازمان‌های دولتی می‌شوند گفت: بعضی از افراد مشمول به جای خدمت دوره ضروت متعهد به خدمت در بعضی از مراكز دولتی می‌شوند كه این مراكز عبارتند از تربیت معلم با 5 سال تعهد خدمت، آموزش و پرورش تعهد به خدمت 2 برابر مدت تحصیل، قوه قضائیه 10 سال، سازمان هواپیمایی 12 سال، سازمان كشتیرانی 10 سال، وزارت بهداشت 5 سال و یا استخدام در نیروهای مسلح است كه این افراد برابر سهمیه سازمان‌های ذكر شده گزینش و جذب شده و بعد جهت صدور كارت معافیت به سازمان وظیفه عمومی معرفی می‌شوند.

* انواع معافیت‌های كفالت و چگونگی دریافت آن
-----------------------------------------------------
سردار كمالی در خصوص انواع معافیت‌های كفالت گفت: یكی از انواع معافیت‌های كفالت مربوط به تنها فرزند ذكور بالای 18 سال و پدر 60 سال و بالاتر می باشد، كه در این حالت سن پدر باید 60 سال یا بالاتر بوده و یا به دلیل بیماری نیاز به مراقبت داشته باشد.
وی ادامه داد: اگر پدر تنها فرد ذكور بالای 18 سال در زندان باشد و بیش از یكسال از مدت زندان وی باقی مانده باشد فرزند وی می‌تواند معافیت كفالت اخذ كند.
سردار كمالی با بیان اینكه تنها فرزند بالای 18 سال مادر فاقد شوهر نیز می‌‌تواند معافیت دریافت كند گفت: گاهی ممكن است فرد مشمول برادر و یا خواهر نیز داشته باشد ولی آن برادر و یا خواهر نیاز به مراقب دارد كه در این حالت نیز معافیت اعطا می‌شود.
مدیر مشمولان ستادكل نیروهای مسلح ادامه داد: مادر فاقد شوهر كه تحت پوشش كمیته امداد قرار داشته باشد در صورتیكه 2 فرزند نیز داشته باشد می‌تواند از معافیت یك فرزند خود استفاده كند.
وی در خصوص معافیت‌های دیگر كفالت گفت: تنها مراقب جد فاقد فرزند، مراقب جده فاقد شوهر و فرزند، تنها مراقب برادر صغیر و یا برادر بیمار فاقد پدر و تنها مراقب خواهر صغیر یا مجرد و یا خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند نیز می‌‌توانند از معافیت‌های كفالت استفاده كنند.
كمالی ادامه داد: كسی كه برادر خود را در حین خدمت سربازی از دست داده باشد و خودش تنها فرزند بالای 18 سال باشد نیز می‌تواند از خدمت معاف شود.

* انواع معافیت‌های خاص
----------------------------
مدیر مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح در خصوص چگونگی استفاده از معافیت‌های خاص گفت: 2 تن از فرزندان شهدا، 1 نفر از فرزندان مفقو‌دالاثر، 1 فرزند جانباز 30 درصد و 2 فرزند جانباز 60 درصد و فرزندان آزادگانی كه 36 ماه سابقه اسارت داشته باشند می‌توانند از خدمت معاف شوند.
وی ادامه داد: اگر میزان اسارت فرد آزاده كمتر از 36 ماه باشد مدت خدمت فرزند وی به ازای هر سال اسارت 6 ماه كسر خواهد شد.
وی گفت: 2 تن از فرزندان رزمنده‌ای كه 80 ماه سابقه جبهه داشته باشند نیز از خدمت معاف می‌شوند و چنانچه میزان حضور فرد رزمنده در جبهه 40 ماه باشد یك فرزند وی می‌تواند از معافیت استفاده كند.

*معافیت‌های معلولان
-------------------------
سردار كمالی در خصوص چگونگی معافیت‌های معلولان گفت: خانواده‌‌ای كه دارای پدر یا مادر معلول و یا 2 برادر معلول باشد، یكی از افراد مشمول آن می‌تواند با مراجعه به سازمان بهزیستی جهت دریافت معافیت وظیفه عمومی معرفی شده و از معافیت برخوردار شود.
وی ادامه داد: كسانی كه همسرشان بعد از ازدواج معلول شده باشد نیز از انجام خدمت معاف می‌باشند.

*معافیت جهت زلزله‌زدگان
----------------------------
سردار كمالی با اشاره به بروز زلزله‌های بزرگ در كشور گفت: گاهی زلزله‌های بزرگی در كشور به وقوع می‌پیوندد كه این زلزله‌ها می‌تواند سرنوشت یك فرد را نیز تغییر دهد و بنابراین جهت حمایت از افراد زلزله زده معافیت‌هایی پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: افرادی كه تمامی خانواده خود را در زلزله از دست داده باشند، افرادی كه همسر و فرزند خود را از دست داده باشند و یا منزل مسكونی آنها 100 درصد تخریب شده باشد می‌توانند از معافیت استفاده كنند.

*معافیت افراد ایرانی خارج از كشور
----------------------------------------

وی در خصوص معافیت‌های افراد ایرانی كه در خارج از كشور هستند گفت: افرادی كه تا سال 82 از كشور خارج شده‌اند و حداقل 2 سال در خارج از كشور اقامت داشته باشند می‌توانند با پرداخت مبلغ 50 میلیون ریال معافیت اخذ كنند.
سردار كمالی ادامه داد: مشمولانی كه بعد از سال 83 از كشور خارج شده‌اند اگر دانشجوی یكی از دانشگاههای خارج از كشور باشند و تا پایان شهریور ماه سال 85 نیز از كشور خارج شده‌اند به شرط آنكه یكی از دانشگاههای داخلی آنها را پذیرش كنند می‌‌توانند به كشور آمده و در دانشگاه داخلی بدون اینكه غیبت سربازی داشته باشند، ادامه تحصیل دهند.
وی گفت: اگر فرد به صورت غیرقانونی نیز از كشور خارج شده باشد در مورد غیبت مشكلی ندارد و می‌تواند با پذیرش دانشگاه داخلی بدون غیبت ادامه تحصیل بدهد.

*معافیت‌های عفو رهبری
-----------------------------
مدیر مشمولان ستاد كل نیروهای مسلح با بیان اینكه مدت خدمت در كشور 30 سال است گفت: با موافقت مقام معظم رهبری افرادی كه خدمت نظام وظیفه را انجام نداده بودند و حتی مرتكب غیبت شده بودند، قبل از 30 سال از سیستم نظام وظیفه خارج كردیم بطوریكه افراد لیسانس و پایین‌تر تا متولیدین سال 54، افراد فوق‌لیسانس تا پایان 52 و افراد دارای دكترای غیر پزشكی متولدین تا پایان سال 50 و پزشكی تا پایان سال 44 اگر هم غیبت داشته‌اند و یا از خدمت فرار كرده‌اند با عفو مقام معظم رهبری می‌توانند مراجعه كرده و كارت معافیت اخذ كنند.

* سوء استفاده از معافیت‌ها
--------------------------------
سردار كمالی با اشاره به سوء استفاده‌هایی كه ممكن است در خصوص اخذ معافیت‌ها انجام شود گفت: یكی از مواردی كه فرد می‌ توانست از معافیت استفاده كند معافیت در خصوص چاقی و یا لاغری بیش از اندازه بود كه با توجه به اینكه افراد با گرفتن رژیم‌های غذایی خود را لاغر و یا چاق می‌كردند این نوع معافیت لغو شد.
وی در پاسخ به این سوال كه با توجه به قانون معافیت برای فرزندان زنان فاقد شوهر و یا زنانی كه از همسرشان طلاق گرفته‌اند و اینكه این موضوع مورد سوء استفاده قرار گرفته است، گفت: بعضی از خانواده‌ها جهت اخذ معافیت برای فرزندان خود اقدام به طلاق سوری می‌كردند كه بعد از اخذ معافیت دوباره رجوع صورت می گرفت كه در این خصوص سازمان نظام وظیفه جلوی اخذ اینگونه معافیت‌ها را گرفت ولی به دلیل اینكه نباید به دلیل سوء استفاده عده‌ای تعداد زیادی را از این امكان معافیت محروم كرد، راهكارهایی جهت این موضوع اندیشده شد و اعطای این نوع معافیت نیز از سرگرفته شد.
برچسب ها: سی‌دی آموزش معافیت از سربازی، انواع مشاغل، معافیت سربازی 1390، سی دی آموزش معافیت از سربازی، معرفی مشاغل خانگی، سی دی معافیت، سی دی معافیت سربازی، خرید سربازی، مجموعه رایگان روشهای معافیت سربازی، کتاب و سی دی معدن کاری، سی دی مشاغل خانگی، بهترین روش معافیت از خدمت سربازی، cd آموزش معافیت سربازی، اسم برای لوازم خانگی، قوانین جدید معافیت سربازی1390، قوانین معافیت سربازی، cdمعافیت سربازی، معافیت از سربازی، آموزش مشاغل خانگی، اموزش معافیت سربازی، راههای معافیت سربازی، سی دی آموزش معافیت از سربازی، بهترین روش معافیت از سربازی، راه های معافیت سربازی، معافیت 1390، وظیفه عمومی، نضام وضیفه، نظام وظیفه اصفهان، سایت وظیفه عمومی، سایت نظام وظیفه اصفهان، کدهای نظام وظیفه عمومی، وظیفه عمومی، سایت نظام وظیفه، معافیت وظیفه عمومی، سازمان نظام وظیفه اصفهان، نظام وظیفه جمهوری اسلامی ایران، کدهای وظیفه عمومی، سایت نظام وظیفه عمومی، کد نظام وظیفه، سربازی معافیت، آدرس نظام وظیفه تهران، سازمان وظیفه عمومی اصفهان، وضیفه عمومی، نظام وظیفه اصفهان، نضام وضیفه، معافیت سربازی، نظام وظیفه، کد وظیفه عمومی، کد های معافیت سربازی، سایت نظام وظیفه جمهوری اسلامی ایران، مشاوره معافیت سربازی، طرح سرباز صنعت، مشاوره سربازی، مشاوره معافیت، معافیت از خدمت، روش 69، روش های معافیت از سربازی، معاف از خدمت، بهترین روش معافیت سربازی، مشاوره خدمت سربازی، راههای معاف شدن از سربازی، روشهای معافیت سربازی، بهترین روش معافیت از خدمت سربازی، راههای معافیت از خدمت، روش های معافیت، راههای معافیت، راه های معافیت سربازی، پارتی برای خرید سربازی، راه های معافیت از خدمت، راههای معافی سربازی، moafiyate sarbazi، moafiyate، sarbazi، moafiyathay sarbazi، قوا نین معافیت سربازی، کتاب معافیت سربازی، قوانین خدمت سربازی، سی‌دی آموزش کفالت از سربازی، کفالت سربازی 1390، سی دی آموزش کفالت از سربازی، سی دی کفالت، سی دی کفالت سربازی، مجموعه رایگان روشهای کفالت سربازی، بهترین روش کفالت از خدمت سربازی، cd آموزش کفالت سربازی، قوانین جدید کفالتسربازی1390، قوانین کفالت سربازی، cd کفالت سربازی، کفالتاز سربازی، اموزش کفالت سربازی، راههای کفالت سربازی، سی دی آموزش کفالتاز سربازی، بهترین روش کفالت از سربازی، راه های کفالت سربازی، کفالت1390،